Gymnastika
HomeHomeHomeHomeHomeHomeHomeHome
 

Success Stories


 
Gymnastika Students
National, Collegiate, & Professional Accomplishments
International Champions
  1. Guillermo (Memo) Alvarez
    - USAG Senior National Mens Team Member 2005-09
    - Coached by Alexei Koudria

    International Competition Results
    2005 - World Cup, Paris, France - 5th FX
    2005 - Pan American Championships, Rio de Janeiro, Brazil -2nd FX, 6th VT and 1st Team
    2006 - Pacific Alliance Championships, Honolulu, Hawaii - 7th SR, 4th Team
    2006 - France, Switzerland/ USA Meet, Paris, France - 1st Team
    2006 - World Championships, Aarhus, Denmark - 3rd Team
    2007 - Tyson American Cup, Jacksonville, Florida
    2007 - Pan American Games, Rio de Janeiro, Brazil - 2nd FX, 3rd AA, 8th PB, 3rd Team
    2007 - World Championships, Stuttgart, Germany - 4th FX, 4th Team
    2008 - USA vs Canada, Calgary, Alberta, Canada - 1st VT, 2nd PH, 4th FX, 1st AA, 1st Team
    2008 - Toyota Cup, Toyota City, Japan - 3rd FX, 8th PH
     
    National Competition Results  
    National Championships Winter Cup
    2002 - 3rd FX 2003 - 1st FX, 4th AA
    2004 - 4th FX, 5th AA 2005 - 1st FX, 2nd PH
    2005 - 2nd PH & VT, 4th AA 2006 - 4th PH, 3rd AA
    2006 - 3rd PH, 4th VT & FX, 3rd AA 2007 - 2nd PH, 3rd VT, 3rd AA
    2007 - 2nd VT, 3rd FX & PH, 2nd AA 2009 - 2nd FX, 6th PH, 4th AAs
    2008 - 4th PH, 6th FX, 7th AA  
    2008 Olympic Trials - 3rd PH, 5th FX, 6th AA  
     
  2. Alexander (Sasha) Artemev
    - USAG Junior National Mens Team Member 1998-99 & 2001-03
    - USAG Senior National Mens Team Member 2003-09
    - Coached by Alexei Koudria from 1994 - 1997
    - Coached by Vladimir Artemev 1998 – Present

    International Competition Results
    2003 - World Championships, Anaheim, Calif, - 2nd Team Alternate
    2004 - Visa American Cup, New York, New York –-1st PH, 2nd FX
    2004 - Olympic Test Event, Athens, Greece, - 3rd PB & HB, 5th AA
    2005 - World Cup, Cottbus, Germany - 2nd PH(T), 4th PB
    2006 - World Cup, Cottbus, Germany - 4th PH
    2007 - Tyson American Cup, Jacksonville, Florida - 4th AA
    2007 - USA vs UKR vs RUS, Kiev, Ukraine - 3rd Team
    2007 - World Championships, Stuttgart, Germany - 6th PH, 4th Team
    2008 - Tyson American Cup, New York, New York - 2nd AA
    2008 - Pacific Rim Gymnastics Championships, San Jose, CA - 5thPH, 6th FX, 2nd AA, 1st Team
    2008 - Olympic Games, Bejing, China - 7th PH, 12th AA, 3rd Team

    National Competition Results  
    National Championships Winter Cup
    1998 - 1st AA 2005 - 1st PH, 4th AA
    1999 - 3rd FX, PH & VT, 1st AA 2006 - 1st PH, 4th PB
    2001 - 1st PB, 4th PH & HB, 2nd AA 2007 - 4th PH
    2002 - 3rd AA 2008 - 1st PH, 3rd AA
    2003 - 4th PH  
    2004 - 1st PB  
    2006 - 1st PH & PB, 1st AA  
    2007 - 1st PH, 2nd PB, 4th AA  
    2008 - 2nd PB, 5th PH & VT, 6th AA  
    2008 - US Olympic Trials - 1st PH, 5th PB, 6th VT, 5th AA  
     
  3. Suzanne Pearson – coached by Janna Sologoub

    International Competition Results
    1999 World Rhythmic Championships, Osaka, Japan
     
  4. Erik Martonovich – coached by Alexei Koudria, is a vaulter who performs gymnastic stunts on moving horses (Vaulting)

    International Competition Results
    1998 – World Equestrian Games, Rome, Italy – 14th
    2000 – World Equestrian Games, Mannheim, Germany
    2002 – World Equestrian Games, Jerez de la Frontera, Spain
    Performs exhibitions at the Del Mar International Horse Show

National Champions

  1. Michael (Mike) McNamara – USAG Junior National Mens Team Member 2000-02
    Coached by Alexei Koudria National Championships
    2000 - 1st FX, 2nd VT, 5th AA
    2001 - 4th HB, 5th FX, 6th AA
    2002 - 3rd PB & FX, 5th AA
     
  2. Lucas Hughes – USAG Junior National Mens Team Member 2002-03
    Coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev

    National Championships
    2001 - 12th PH
    2002 - 7th AA
    2005 - 3rd PB, 7th PH, 8th FX, 9th AA

Gymnastika’s National Competitors

  1. Stephanie Bess (Westerns) - coached by Alexei Koudria
  2. Jessica Booth – coached by Janna Sologub
  3. Courtney Foss – coached by Janna Sologoub
  4. Melissa Frank – coached by Boris Shaknovich
  5. Scott Garner – coached by Alexei Koudria
  6. Benjamin Grado – coached by Alexei Koudria
  7. Joshua Grauke – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  8. Anton Gryshayev – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  9. Robyn Houpt – coached by Janna Sologoub
  10. Denis Keshishyan – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  11. Shannon Lahr – coached by Janna Sologoub
  12. Kyle McNamara – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  13. Kaleena Pearson – coached by Gennady Komosorov
  14. Suzanne Pearson coached by Janna Sologoub
  15. Jenna Powell – coached by Janna Sologoub
  16. Julian Roybal – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  17. Brianna Springer – coached by Alexei Koudria, Vladimir Artemev, & Vladimir Ivanov

Gymnastika Students receiving Collegiate Scholarships

  1. Guillermo (Memo) Alvarez – University of Minnesota
  2. Scott Gardner – University of Minnesota
  3. Benjamin Grado – University of Arizona (Diving)
  4. Lucas Hughes – Stanford University
  5. LeAnne Lindsay – Brigham Young University (Gymnastics & Ballroom Dance Team)
  6. Kyle McNamara – University of Oklahoma
  7. Michael McNamara – University of Iowa
  8. Brianna Springer – University of Denver
  9. Jennifer Uchida – University of Colorado (cheerleading)

Gymnastika Students Professional Accomplishments

  1. Erika Curry-Elrod – Cleo Robinson Dance Company
  2. Robyn Houpt - Cirque du Soleil – Zumanity, Love, Ovo
  3. Eric Martonovich - Cavalia & Big Horse Productions
  4. Michael McNamara - Cirque du Soleil – Viva Elvis

NATIONAL COMPETITORS, COLLEGIATE SCHOLARSHIPS & PROFESSIONAL ACCOMPLISHMENTS

  1. Stephanie Bess (Westerns) – coached by Alexei Koudria
  2. Jessica Booth – coached by Janna Sologoub
  3. Erica-Curry Elrod – coached by Alexei Koudria – Cleo Robinson Dance Company
  4. Courtney Foss – coached by Janna Sologoub
  5. Melissa Frank – coached by Boris Shaknovich
  6. Scott Garner – coached by Alexei Koudria – University of Minnesota
  7. Benjamin Grado – coached by Alexei Koudria- University of Arizona (Diving)
  8. Joshua Grauke – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  9. Anton Gryshayev – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev – University of Iowa
  10. Robyn Houpt – coached by Janna Sologoub – Cirque du Soleil – Zumanity, Love, Ovo
  11. Denis Keshishyan – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  12. Shannon Lahr – coached by Janna Sologoub
  13. LeAnne Lindsay – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev – Brigham Young University Ballroom Dance Team – Choreographer and Gymnastics Team Coach
  14. Huneth Lor – coached by Vladimir Artemev
  15. Eric Martonovich – coached by Alexei Koudria – Cavalia & Big Horse Productions
  16. Kyle McNamara – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev- University of Oklahoma
  17. Kaleena Pearson – coached by Gennady Komosorov
  18. Suzanne Pearson – coached by Janna Sologoub
  19. Jenna Powell – coached by Janna Sologoub
  20. Julian Roybal – coached by Alexei Koudria and Vladimir Artemev
  21. Brianna Springer – coached by Alexei Koudria, Vladimir Artemev & Vladimir Ivanov - University of Denver
  22. Jennifer Uchida – coached by Alexei Koudria – University of Colorado (cheerleading)